Menu
header photo

Title

Subtitle

Blog Component

Poprzez optymalne proporcje białka i energii oraz wysoki udział składników paszy objętościowej może być podawana w dowolnych ilościach jako dodatek do podstawowej paszy lub jako samodzielna pasza dla kuców i koni niepracuj±cych. Pamiętać jednak należy, ż

Podczas wykonywania bardzo ciężkiej pracy, gdzie konieczny jest zastrzyk tego rodzaju energii np. w przypadku koni biorących udział w wyścigach ich udział w diecie może sięgać nawet 50 %. Jeżeli zależy nam na zdrowym żywieniu koni wraz ze wzrostem potrzeb pokarmowych oprócz siana i owsa warto wzbogacić dietę dodatkowe komponenty oraz mieszanki musli dla koni . Wszystkie składniki, które stosujemy, zostały wybrane dlatego, że uważamy je za najlepsze dla koni - wiele z nich pochodzi z lokalnych upraw, a wszystkie są starannie selekcjonowane pod kątem jakości. Klacze hodowlane ze skłonnością do tycia, które są żywione trawą na pastwiskach, również skorzystają z dodania paszy uzupełniającej do ich diety, która - ile jest podawana zgodnie z rekomendowanymi dawkami, w ilościach około 200g/100kg wagi konia - zapewnia podstawowe składniki odżywcze podczas wszystkich faz cyklu hodowlanego.


Pasze uzupełniające nie zwiększają w dużym stopniu kaloryczności diety konia, ponieważ podaje się je w niewielkich ilościach, ale zapewniają niezbędne składniki odżywcze, które „uzupełniają” dietę bazującą na paszach objętościowych lub jednorodnych ziarnach. Pasza Horsgran opracowana została głównie jako mieszanka uzupełniająca do pasz takich jak: zielonki z traw, słoma , siano, marchew, dla koni sportowo - rekreacyjnych, roboczych, dorosłych i młodzieży ale może być także stosowana dla koni wyczynowych. Przeprowadzone badania potwierdziły, że w przypadku długotrwałego deficytu zarówno związków mineralnych jak i witamin może dochodzić do spadku apetytu, zahamowania wzrostu, zwiększenia kruchości kości, sztywności stawów, pojawienia się wola jak również zaburzeń płciowych oraz spadku mleczności u klaczy i innych niekorzystnych zjawisk w organizmie konia.

Ze względu na stosunkowo szybką przemianę materii u koni, a także możliwość odnowy biologicznej po wysiłku, w procesie wzrostu i rozwoju zwierząt, reprodukcji, konieczny jest udział w dawce pokarmowej witamin, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Są to witaminy, których zwierzę nie syntetyzuje w organizmie, a muszą być dostarczane w paszach naturalnych lub w postaci dodatków produkowanych przez przemysł paszowy. Ściółka ma formę delikatnych płatków drewna (prawie jak np. płatki owsiane), jest odpylona i sterylizowana termicznie (w wysokiej temperaturze), przez to jest czysta mikrobiologicznie, nie posiada drobinek, które mogłyby się unosić w powietrzu i draznić układ oddechowy konia. Negatywnymi konsekwencjami skarmiania taką paszą w większości jest obgryzanie przez konie drewna i narowienie, niektóre osobniki dławią się gdy pasza podawana jest na sucho.

Search

Archive

Comments

There are currently no blog comments.